Jezioro Krąpsko Długie

Z Moje Okolice
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Krąpsko Długie
Krepskodlugie4rg.jpg
Kraj Polska-flaga300.png   Polska
Województwo Województwo-wielkopolskie-flag.png  wielkopolskie
Powiat Herb-powiat-zlotow.png  złotowski
Miejscowość
Powierzchnia 62,5–73,9 ha
Wysokość n.p.m. 84,5–84,6 m
Max długość 2425 m
Max szerokość 355 m
Śr. głębokość 7,6 m
Max. głębokość 15,1 m
Objętość 5640,5 tys. m³

Jezioro Krąpsko Długie jest drugim z kolei zbiornikiem w dolinie Rurzycy.Posiada kształt mocno wydłużony w kierunku północno-zachodnim. jego wody zalegają w głębokiej rynnie polodowcowej, której obrzeża przechodzą w strome zbocza porośnięte wysokim lasem sosnowym. W kilku miejscach przecinają je utworzone z bijących źródeł drobne cieki wodne niosące czyste wody (przydatne nawet do bezpośredniego picia) i dobrze natlenione.

Bezpośrednio w dolinie, w wielu jej miejscach rosną piękne olchy i buki. Od strony północnej, częściowo zachodniej i południowo-zachodniej do zbiornika przylegają niewielkie bagna. Same zaś jezioro wolne jest od wodorostów.

Jezioro prawie całkowicie pozbawione jest pasa roślinności wynurzonej, niewielkie jej skupiska występują jedynie u wlotu i wylotu rzeki Rurzycy. Podobnie jest z roślinnością zanurzoną. Woda w zbiorniku jest czysta o zielonkawym odcieniu. Dno twarde, żwirowo-piaszczyste. Wokół brak jest zabudowań, nie spływają tu więc żadne zanieczyszczenia. Dojazd duktem leśnym, około 200 m od szosy Szwecja-Jastrowie.

W jeziorze Krąpsko Długie występuje głównie: leszcz, płoć, okoń, węgorz, miętus. Trafiają się kilkunastokilogramowe szczupaki i karpie. Są też piękne okazy kleni oraz pstrągów potokowych, które w tej czystej wodzie znajdują doskonałe warunki do rozwoju. Krąpskie Długie nie jest akwenem dla wygodnickich. Nie ma tu bowiem miejsc na rozbicie namiotu i zaparkowanie samochodu. Teren jest "dziki", trudno dostępny.

Jezioro Krąpsko Długie galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Zobacz na Mapie[edytuj | edytuj kod]

Wczytywanie mapy...