Jezioro Krąpsko Małe

Z Moje Okolice
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Krąpsko Małe
Krepskomale1rg.jpg
Kraj Polska-flaga300.png   Polska
Województwo Województwo-wielkopolskie-flag.png  wielkopolskie
Powiat Herb-powiat-zlotow.png  złotowski
Miejscowość
Powierzchnia 13,5–17,08 ha
Wysokość n.p.m. 85,1–85,3 m
Max długość 700 m
Max szerokość 355 m
Śr. głębokość 4,4 m
Max. głębokość 8,0 m
Objętość 740,5 tys. m³

Jezioro Krąpsko Małe (zwane również Kramsko Małe) jest pierwszym jeziorem w ciągu rzeki Rurzyca , nieco poniżej rezerwatu "Diabli Skok". Rezerwat ten, utworzony został w 1961 r. Powierzchnia rezerwatu wynosi około 11,7 ha.
Obejmuje on fragment głębokiej doliny, której zbocza porastają lasy mieszane z pomnikami przyrody.W dolinie biją liczne źródła dające początek wartkiemu potokowi, który wpada do jeziora Krąpsko Małe.

Rośnie tu bujnie wiele unikalnych gatunków roślin .Spotkać tu można również gatunki chronione . W rosnącym zaś lesie da się wyróżnić kilka zespołów: przy źródłach i nad potokiem .

Zbiornik ma kształt owalny, położony jest w kierunku północno-zachodnim. Obrzeża zachodnie i wschodnie przechodzą w strome zbocza porośnięte lasem mieszanym. Natomiast od północy i południa brzegi są łagodne i graniczą z łąkami.
Przybrzeżne zaś wypłycenia częściowo porośnięte są wodorostami.W północnej części do Krąpska Małego wpada dość wartki potok utworzony z licznych źródeł bijących w jarze rezerwatu "Diabli Skok".
Z jeziora tego wypływa on w południowo-zachodniej części zbiornika już nieco szerszym, bo dochodzącym miejscami do 2 metrów strumykiem.

Po przepłynięciu około 800 metrów wpada do następnego w tej dolinie akwenu -zwanego Krąpsko Długie. Woda w Krąpsku Małym jest czysta.
Nie jest to jednak zbyt rybny zbiornik. Dominuje w nim płoć, wzdręga, ukleja, kiełb oraz niewielkie szczupaki i okonie. Czasami trafiają się klenie.

Jezioro Krąpsko Małe galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Zobacz na Mapie[edytuj | edytuj kod]

Wczytywanie mapy...