Jezioro Krąpsko Górne

Z Moje Okolice
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Krąpsko Górne
Krepdlugie2.jpg
Kraj Polska-flaga300.png   Polska
Województwo Województwo-wielkopolskie-flag.png  wielkopolskie
Powiat Herb-powiat-zlotow.png  złotowski
Miejscowość
Powierzchnia 82,5–97,75 ha
Wysokość n.p.m. 83,1–83,5 m
Max długość 3250 m
Max szerokość 600 m
Śr. głębokość 7,5 m
Max. głębokość 20,6 m
Objętość 6999,5 tys. m³

Jezioro Krąpsko Górne (zwane również Krąpsko Łękowe). Jest czwartym i największym ze zbiorników położonych w dolinie Rurzycy. Jest najatrakcyjniejszym jeziorem w dolinie Rurzycy. Dodatkowym jego walorem jest usytuowanie po północno-wschodniej stronie tego akwenu niewielkiej polanki, na której można rozbić namiot, założyć sobie bazę wypadową w mniej dostępne rejony znajdujących się tu jezior.

Zbiornik ma kształt wydłużony, usytuowany jest w kierunku północno-południowym. Położony jest w głębokiej niecce, którą od strony wschodniej i zachodniej otaczają wysokie skarpy, poza którymi rozciąga się las mieszany. Skarpy porośnięte są głównie drzewami liściastymi oraz krzewami.

Brzegi jeziora na ogół wolne są od wodorostów.

Woda, podobnie jak w pozostałych zbiornikach tego ciągu jest czysta, przejrzysta, o zielonkawym odcieniu. W jeziorze żyje: szczupak, karp, okoń, leszcz, kleń, węgorz, sielawa, lin oraz sporo różnej "drobnicy". Trafia się również ładny miętus, a nawet pstrąg potokowy i pstrąg źródlany. Jezioro to jest z brzegu dość trudno dostępne do wędkowania, głównie ze względu na strome brzegi porośnięte bujną roślinnością: krzewami i drzewami.

Jezioro Krąpsko Górne galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Zobacz na Mapie[edytuj | edytuj kod]

Wczytywanie mapy...