Jezioro Dąb

Z Moje Okolice
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Dąb
Jezioro-dab8rg.jpg
Kraj Polska-flaga300.png   Polska
Województwo Województwo-wielkopolskie-flag.png  wielkopolskie
Powiat Herb-powiat-pilski.png  pilski
Miejscowość
Powierzchnia 29,85 ha
Wysokość n.p.m. 81,8 m
Max długość 1000 m
Max szerokość 400 m
Śr. głębokość 5,9 m
Max. głębokość 15,6 m
Objętość
Jezioro-dab9rg.jpg

Jezioro Dąb z lotu ptaka.

Jezioro Dąb jest szóstym i ostatnim jeziorem w korycie rzeki Rurzyca, ma najbardziej owalny choć nieco wydłużony kształt w kierunku północno-zachodnim.
Obrzeża zbiornika od strony północnej, zachodniej i wschodniej przechodzą w strome zbocza porośnięte lasem mieszanym. Natomiast od południa brzeg jest łagodny i graniczy z bagnami.

Rzeka Rurzyca wpada do zbiornika przy północno-zachodnim jego brzegu już jako rzeka o znacznej szerokości (ok. 4 m). Wypływa zaś po stronie południowo-wschodniej. Na tym odcinku zaliczana jest do wód górskich aż do ujścia do Rzeki Gwdy.
Dno zbiornika jest dość muliste, na wypłyceniach porośnięte roślinnością zanurzoną, mniejsza jest również przejrzystość wody. Rybostan jest zbliżony do występującego w poprzednich akwenach.
Rzadziej trafia się karp, częściej jednak lin. Szczególną przyjemność sprawia tu łowienie dorodnych "garbusów". Biorą one bardzo żarłocznie.

Jezioro Dąb jest ostatnim w omawianym ciągu. Jego otoczenie jest nieco mniej malownicze, za to bardziej "dzikie" i trudno dostępne. Dla wędkarzy wyznaczony jest parking do samochodów. Akwen prawie na całej długości (80 proc.) porośnięty jest trzciną i sitowiem, miejscami okalają go gęste krzewy i drzewa. Można powiedzieć, że jezioro Dąb położone jest w głębokim kotle doliny Rurzycy.

Jezioro Dąb galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]


Zobacz na Mapie[edytuj | edytuj kod]

Wczytywanie mapy...