Stara Łubianka

Z Moje Okolice
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieś Stara Łubianka
Szkola.jpg
Wieś Stara Łubianka
Kraj Polska-flaga300.png   Polska
Województwo Województwo-wielkopolskie-flag.png  wielkopolskie
Powiat Herb-powiat-pilski.png  Pilski
Gmina Herb-gmina-szydlowo.png  Szydłowo
Mieszkańców 1420
Kod Pocztowy 64-932
Prawa Miejskie
Powierzchnia
Wysokość n.p.m.
Tablice Rejestracyjne PP

Wieś Stara Łubianka położona jest na trasie krajowej Nr10 Bydgoszcz - Szczecin, w odległości 12 km od Piły.
Województwo wielkopolskie, Powiat Piła, Gmina Szydłowo.
Stara Łubianka istniała przed rokiem 1500. Długo zwana była „Lubionką” lub „Lebionką” W latach 1641 i 1654 zniszczyły ją pożary.

W 1627 r. zbudowano we wsi browar , przeniesiony po latach do Ujścia w 1886 r. Łubianka liczyła 132 budynki mieszkalne. Dzisiejsza Stara Łubianka to duża miejscowość. Liczy 1300 mieszkańców ma 9 ulic oraz nowe osiedle z blokami.

Pierwszy kościół w Starej Łubiance powstał z fundacji Konstancji (żony króla Zygmunta III) w 1606 r. Obecny, neogotycki budynek wybudowany został w 1855 r. We wsi był jeszcze zbór ewangelicki z XIX wieku, który w latach 60. minionego wieku został przerobiony na dom kultury. W lipcu 1831 roku Prusacy przeprowadzili w miejscowym kościele rewizję, poszukując rzekomo ukrytej broni dla żołnierzy powstania listopadowego.

Ozdobą Starej Łubianki jest dwór z XIX w. który stoi w pięknym parku o powierzchni 2h. Obiekt przeszedł gruntowną renowację w latach 70. minionego wieku. Od tamtego czasu stał się siedzibą Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który swoją działalnością obejmował kiedyś teren całego byłego województwa pilskiego. We wsi zachowało się też kilka chałup szachulcowych.

W Starej Łubiance istnieją dwie szkoły Zespół Szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum) mieszczący się w ładnych nowoczesnych obiektach. Oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Placówka ta jeszcze kilka lat temu nosiła nazwę, Zespół Szkół Ogrodniczych.

Galeria zdjęć wsi Stara Łubianka[edytuj | edytuj kod]

Kościół 1971 r.

Stara Łubianka z Drona[edytuj | edytuj kod]

Zobacz inne strony[edytuj | edytuj kod]

Filmy z drona

Zobacz na Mapie[edytuj | edytuj kod]

Wczytywanie mapy...


Miejscowości Gminy Szydłowo