Kotuń

Z Moje Okolice
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieś Kotuń
Wies-kotun800.gif
Kraj Polska-flaga300.png   Polska
Województwo Województwo-wielkopolskie-flag.png  wielkopolskie
Powiat Herb-powiat-pilski.png  Pilski
Gmina Herb-gmina-szydlowo.png  Szydłowo
Mieszkańców 690
Kod Pocztowy 64-930
Tablice Rejestracyjne PP

Kotuń – wieś krajeńska w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo.
Pierwotna, słowiańska nazwa tej miejscowości miała brzmieć Kutno, choć inne źródła podają, że wywodzi się od strumyka o nazwie Kotuń. Była folwarkiem należącym do starostwa ujsko-pilskiego, założonym na gruntach miejskich Piły w latach 1586-1617.
Z czasem osada rozwinęła się w wieś. Podczas wojen szwedzkich (1655-1660) Kotuń został silnie zniszczony. W 1789 roku liczył 23 domostwa.
Najstarsze budynki tutejszego majątku ziemskiego liczącego ok. 9 ha wraz z okazałym pałacem pochodzą z II połowy XIX wieku. Po drugiej wojnie światowej Kotuń składał się z dwóch części.
Do pierwszej należał majątek z pałacem i czworakami, na bazie którego powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne specjalizujące się w hodowli bydła. Wokół PGR powstało osiedle domów wielorodzinnych, w których zamieszkali pracownicy PGR.
Drugą część zamieszkiwali rolnicy indywidualni oraz pracownicy cegielni powstałej na początku XX wieku i funkcjonującej do końca lat 80 XX wieku. Początek lat 90.
XX wieku to trudny okres dla mieszkańców tej miejscowości. Wówczas likwidacji uległo Państwowe Gospodarstwo Rolne, w cegielni wygaszono piec, a większość mieszkańców pozostała bez pracy.
Kotuń jest dziś siedzibą sołectwa zamieszkałego przez ponad 700 mieszkańców i obejmującego zasięgiem także miejscowość Cyk.
We wsi znajdowała się dawniej cegielnia - obecnie budynki jej zostały rozebrane, a na jej terenie budowane są stawy.

Galeria zdjęć wsi Kotuń[edytuj | edytuj kod]


Kotuń z drona[edytuj | edytuj kod]


Zobacz na Mapie[edytuj | edytuj kod]

Wczytywanie mapy...Miejscowości Gminy Szydłowo