Wałcz

Z Moje Okolice
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miasto Wałcz
Walcz800.jpg
Walcz-herb.png
Kraj Polska-flaga300.png   Polska
Województwo Województwo-zachodniopomorskie-flaga-ramka.png  zachodniopomorskie
Powiat wałecki
Gmina Wałcz
Mieszkańców 25 801
Kod Pocztowy 78-600
Prawa Miejskie 1303
Powierzchnia 38,17 km²
Wysokość n.p.m. 109 m
Tablice Rejestracyjne ZWA

Wałcz – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, siedziba władz powiatu wałeckiego oraz wiejskiej gminy jest Wałcz.
Miasto położone jest w środkowej części Pojezierza Południowopomorskiego nad jeziorem Jezioro Raduń, Jeziorem Zamkowym i rzeką Pilcą.
Wałcz jest powiatowym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym, siedzibą urzędów i instytucji lokalnych oraz ósmym ośrodkiem miejskim województwa (pod względem liczby ludności).
Według danych z 30 czerwca 2016 r. miasto miało 25 801 mieszkańców.
W Wałczu stacjonuje 100 Batalion Łączności, 104 Batalion Zabezpieczenia, 1 Regionalna Baza Logistyczna, a także ma siedzibę 107 Szpital Wojskowy.
Miasto królewskie lokowane w 1303 roku położone było w XVI wieku w województwie poznańskim. Pod koniec XVI wieku należało do starostwa wałeckiego.

Galeria zdjęć miasta Wałcz[edytuj | edytuj kod]


Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wałcz jest położony na Pojezierzu Wałeckim, jednak mniejsza północno-wschodnia część miasta znajduje się już na Równinie Wałeckiej – oba mezoregiony należą do Pojezierza Południowopomorskiego. Historycznie leży w Wielkopolsce.
Według danych z 1 stycznia 2014 r. powierzchnia miasta wynosiła 38,17 km². Miasto stanowi 4,2% powierzchni powiatu.
Wałcz leży na południowo-wschodnich krańcach województwa zachodniopomorskiego. Najbliższe duże miasta to: Szczecin (144 km), Bydgoszcz (113 km), Piła (28 km), Poznań (132 km), Gorzów Wielkopolski (107 km), Koszalin (137 km).
Wyróżnia się 4 wydzielone części miasta, które dawniej były osobnymi miejscowościami: Chrząstkowo, Morzyca, Olszynka, Sosnówka.

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Miasto znajduje się na terenie płaskim, urozmaiconym jedynie niewielkimi wzniesieniami.
Wałcz usadowiony jest nad jeziorami: Jezioro Raduń (pow. 227,12 ha) oraz Jeziorem Zamkowym (pow. 133,01 ha). Jeziora te znajdują się w granicach administracyjnych miasta.
Przez miasto przepływa rzeka Pilica. Na terenie miasta ok. 11,2% stanowią jeziora i rzeki, których powierzchnia łącznie wynosi 427 ha.Zobacz na Mapie[edytuj | edytuj kod]

Wczytywanie mapy...Powiat Wałcz