Droga krajowa nr 1

Z Moje Okolice
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dk1-logo.png
Początek drogi Rusocin
Koniec drogi Zwardoń
Długość 640 km
Województwa pomorskie,

kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie.

Mapa
Dk1-mapa.gif
Zdjęcie
Krajowa-nr1-czechowice-dziedzice.jpg

Czechowice Dziedzice.


Droga krajowa nr 1 (DK1) – droga krajowa klasy A, S, GP oraz na krótkim odcinku klasy G łącząca północ Polski (Gdańsk) z południem: Gorzyczkami lub Zwardoniem (istnieją dwie równoległe trasy oznaczone jako DK1).
Jest jedną z głównych tras w Polsce o przebiegu południkowym. Stanowi polską część międzynarodowego szlaku komunikacyjnego E75 Helsinki – Gdańsk – Łódź – Budapeszt – Ateny.
Biegnie przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i śląskie.
Na północy rozpoczyna się w miejscowości Rusocin na węźle z drogą ekspresową S6 i biegnie autostradą A1 do Pyrzowic do węzła z drogą ekspresową S1, gdzie rozwidla się (rozpoczyna podwójny przebieg): od Pyrzowic do granicy z Czechami w Gorzyczkach oraz od Pyrzowic przez Dąbrowę Górniczą, Tychy, Bielsko - Białą, Żywiec do granicy ze Słowacją w Zwardoniu.
Trasa trzykrotnie (w pobliżu Grudziądza, Torunia i w Czechowicach-Dziedzicach) przekracza Wisłę.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie droga krajowa nr 1 biegła po śladzie obecnej drogi krajowej nr 91, jednakże wraz z oddawaniem kolejnych odcinków autostrady A1, przejmują one oznaczenie drogi krajowej nr 1, natomiast równoległe odcinki starej jedynki oznaczane są numerem 91.
Południowy odcinek drogi krajowej nr 1 pierwotnie biegł natomiast równoleżnikowo między Cieszynem a Bielskiem-Białą, po szlaku obecnej drogi ekspresowej S52.
W dniu 4 sierpnia 2016 r. zmieniony został przebieg południowego odcinka drogi na obecny, biegnący południkowo do granicy ze Słowacją w Zwardoniu.
Trasa między Bielskiem-Białą a Zwardoniem w latach 1985 – 2000 nosiła oznaczenia drogi krajowej nr 94 na odcinku Bielsko-Biała – Żywiec oraz drogi krajowej nr 944 na dalszej części do Zwardonia. W latach 2000 – 2016 fragmenty te stanowiły drogę krajową nr 69.

Drogi w Polsce