Złotów

Z Moje Okolice
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Miasto Złotów
Zlotow1-rg.jpg
Herb-alotowa.png
Miasto Złotów
Kraj Polska-flaga300.png   Polska
Województwo Województwo-wielkopolskie-flag.png  wielkopolskie
Powiat Herb-powiat-zlotow.png  złotowski
Gmina
Mieszkańców 18441
Kod pocztowy 77-400
Prawa miejskie przed 1370
Powierzchnia 11,58 km²
Wysokość n.p.m. 110 m
Tablice rejestracyjne PZL
Miasto Złotów na mapie


Złotów – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim,
siedziba władz samorządowych powiatu złotowskiego oraz gminy wiejskiej Złotów.
Położone w południowo-zachodniej części Pojezierza Krajeńskiego będącego częścią Pojezierza Pomorskiego,
na terenie historycznej Krajny, na pomorsko-wielkopolskim pograniczu, nad rzeką Głomia i jeziorami:
Złotowskim (Miejskim), Babą, Burmistrzowskim, Proboszczowskim oraz Zaleskim.
Pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego Złotowa pochodzą z neolitu, średniowieczne kroniki wzmiankują zaś gród Wielatowo, położony na ziemi krajeńskiej.
Za datę powstania miasta uznaje się rok 1370. Prywatne miasto szlacheckie Złotowo, własność wojewody płockiego Piotra Potulickiego, około 1580 roku leżało w powiecie nakielskim województwa kaliskiego.
Z tytułu swojego położenia na pograniczu, Złotów był wielokrotnie niszczony, m.in. podczas potopu szwedzkiego i III wojny północnej.
Po rozbiorach Złotów stał się częścią Królestwa Prus, a następnie zjednoczonych Niemiec.
W granice Polski powrócił w roku 1945, od tamtej pory kilkukrotnie zmieniając przynależność administracyjną.
Według danych z 31 grudnia 2017 roku miasto liczyło 18 441 mieszkańców.

Galeria zdjęć miasta Złotów[edytuj | edytuj kod]


Warunki przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

Jezioro Złotowskie

Miasto otoczone jest pięcioma jeziorami o bardzo bogatym środowisku przyrodniczym, stwarzającymi dobre warunki do uprawiania turystyki wodnej i wędkarstwa:

Jezioro Zaleskie
  • Jezioro Złotowskie (Jezioro Miejskie) – jezioro o pow. 47,7 ha w południowej części miasta stwarzające warunki do wędkowania i turystyki pieszej (nadbrzeżna promenada). Brzegi jeziora wyróżnia bogata roślinność, szczególnie w części południowej (rośliny zielne, m.in. kosaćce żółte i pierwiosnki lekarskie) oraz zachodniej, gdzie sąsiaduje ono z parkiem Zwierzyniec. W przyszłości planuje się utworzenie kąpieliska.
  • Jezioro Zaleskie – jezioro o pow. 180 ha (w tym 29,6 ha w obrębie granic miasta) w zachodniej części Złotowa, znajdują się tu dwa kąpieliska (obydwa strzeżone), jezioro to stwarza warunki do uprawiania sportów wodnych. Spośród gatunków roślinności nadbrzeżnej dominują tu olsza i wierzba.
  • Jezioro Baba – jezioro o pow. ok. 18 ha, w fazie postępującej eutrofizacji, którego głębokość wynosi obecnie ok. 1,5 m. Znajduje się ono w centralnej części Złotowa. Porośnięty niemal w całości trzcinami, sitowiem, licznymi gatunkami traw i roślinności zielnej zbiornik wodny stanowi siedlisko wielu gatunków ptaków, w tym również drapieżnych. W obrębie doliny przepływającej przez jezioro rzeki Głomi znajdują się siedliska bobra europejskiego.
  • Jezioro Burmistrzowskie – jezioro o pow. 7,7 ha w północnej części miasta, porośnięte nabrzeżnie wieloma gatunkami drzew iglastych (sosna pospolita) oraz liściastych olcha szara i biała, topola, brzoza, kasztanowiec), jak również posiadające bogatą roślinność wodną (m.in. grzybienie białe).
  • Jezioro Proboszczowskie – jezioro o pow. 4,1 ha w północnej części miasta, podobnie jak Jezioro Burmistrzowskie posiadające duże walory wędkarskie.

Przez Złotów przepływa rzeka Głomia, stanowiąca lewy dopływ Gwdy, oraz umiejscowiony w północno-wschodniej części miasta Kanał Śmiardowski, którego dolina obfituje w bogatą, rzadką szatę roślinną – skalnica ziarenkowata oraz morwa czarna i morwa biała) – z których dwie ostatnie wykorzystywano w przedwojennym Złotowie do hodowli jedwabników, a także liściasty drzewostan (m.in. olchy, brzozy, wierzby).

W Złotowie znajduje się ponadto 5 parków miejskich:

  • Park Miejski przy Alei Piasta (patrz: Zabytki i atrakcje turystyczne: Starostwo Powiatowe),
  • Park im. Adama Mickiewicza przy placu Wolności,
  • Park Europejski przy Alei Rodła (kilkuletni drzewostan),
  • Park Pałacowy przy ulicy Jastrowskiej (patrz: Zabytki i atrakcje turystyczne: Pałac Działyńskich),
  • Park Miejski przy ulicy Szpitalnej (część terenów po dawnym tartaku, drzewostan zasadzony w lipcu 2006 podczas edycji Euro Eco Meetingu).


Złotów z drona[edytuj | edytuj kod]

Zobacz na Mapie[edytuj | edytuj kod]

Wczytywanie mapy...


Powiat Złotów