Rezerwat Przyrody Kuźnik

Z Moje Okolice
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Rezerwat Przyrody Kuźnik
Rezerwat-kuznik800.jpg
Kraj Polska-flaga300.png   Polska
Województwo Województwo-wielkopolskie-flag.png  wielkopolskie
Mezoregion Dolina Gwdy
Data utworzenia 1959
Powierzchnia 96 ha


Rezerwat przyrody Kuźnik – krajobrazowy rezerwat przyrody położony w północnej części miasta Piły oraz w gminie Szydłowo, powiat pilski, województwo wielkopolskie.
Teren rezerwatu 96 ha znajduje się na obszarze długiej rynny rozpoczynającej się na północ od jeziora Łachotka, a kończącej się w południowo-zach. krańcach Piły. Teren obejmuje jeziora Kuźniczek(0,03ha), Jezioro Mały Kuźnik(1,68ha), Jezioro Duży Kuźnik(1,08ha), Jezioro Rudnickie(23,26ha).Chroniony jako rezerwat już przed wojną, powołany w roku 1959 dla ochrony krajobrazu Jeziora Rudnickiego.
Na zachód od jeziora wzniesienie morenowe (udostępnione dla turystów kilkoma ciągami drewnianych stopni), opadające dalej ku zachodowi do rynny jezior Duży Kuźnik i Mały Kuźnik.
Zbocza obfitują w liczne źródła. Stwierdzono tu 389 gatunków roślin, w tym wiele rzadkich gatunków lądowych i wodnych.
Bogata jest także awifauna rezerwatu. Przeważającym zbiorowiskiem leśnym rezerwatu jest bór sosnowy, którego uzupełnieniem są brzozy, dęby i osiki.
Pas nadbrzeżny po zachodniej stronie Jeziora Rudnickiego porasta las sosnowo-dębowy.

Rezerwat Przyrody Kuźnik galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Zobacz na Mapie[edytuj | edytuj kod]

Wczytywanie mapy...