Ujście

Z Moje Okolice
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miasto Ujście
Ujsci1.gif
Ujscie-herb.png
Kraj Polska-flaga300.png   Polska
Województwo Województwo-wielkopolskie-flag.png  wielkopolskie
Powiat Herb-powiat-pilski.png Piła
Gmina Ujscie-herb.png Ujście
Mieszkańców 3750
Kod Pocztowy 64-850
Prawa Miejskie 1413
Powierzchnia 5,78 km²
Wysokość n.p.m. 47–98 m.
Tablice Rejestracyjne PP


Ujście – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie pilskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ujście.
30 czerwca 2016 roku miasto liczyło 3750 mieszkańców.
Miasto królewskie należało do starostwa ujskiego, pod koniec XVI wieku leżało w powiecie poznańskim województwa poznańskiego.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Ujście leży 10 km na południe od Piły, w Dolinie Środkowej Noteci, na skraju Wysoczyzny Chodzieskiej, u ujścia Gwdy do Noteci.
Przez miasto przebiega droga krajowa nr 11 Kołobrzeg – Bytom, droga wojewódzka nr 182 do Międzychodu oraz linia kolejowa Piła – Mirosław kiedyś linia prowadziła do miejscowości Bzowo Goraj.
W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa pilskiego.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miejscowości ma swój źródłosłów w polskiej nazwie ujście oznaczającej końcowy bieg rzeki tzw. „ujście rzeki”.
W tym wypadku oznacza ujście rzeki Gwdy do Noteci.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prowadzone w latach pięćdziesiątych XX wieku prace archeologiczne dostarczyły licznych materiałów dowodzących istnienia grodu już w VII wieku.
Gród w Ujściu został rozbudowany przez Bolesława Chrobrego, stając się ważną twierdzą graniczną, strzegącą przeprawy od strony Pomorza.
Gród ulokowany był w miejscu połączenia się dwóch rzek: Gwdy i Noteci. Pierwsza wzmianka o Ujściu w dokumentach pisanych pochodzi z 1108 roku z kroniki Galla Anonima i odnosi się do wojen prowadzonych przez Bolesława Krzywoustego w celu przywrócenia Pomorza do Polski.
Najcięższe walki z Pomorzanami to okres panowania Bolesława Krzywoustego, zwłaszcza rok 1108. Wówczas to książę pomorski Gniewomir zdobył Ujście, jednak Krzywousty wkrótce odbił gród. W 1223 roku Władysław Odonic przy pomocy księcia pomorskiego Świętopełka zdobył na Władysławie Laskonogim gród ujski. Odtąd Odonic tytułował się w dokumentach jako „Książę na Ujściu”.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Głównym czynnikiem miastotwórczym w Ujściu jest duża huta szkła (obecnie Ardagh Glass) wytwarzająca butelki. Po rozbudowie zakładu około 1980 roku zdolność produkcyjna wynosi prawie 1 mln butelek ze szkła kolorowego na dobę.
Na zachód od miasta, na krawędzi doliny, znajduje się kopalnia piasku wykorzystywanego do produkcji szkła. Nad Notecią położony jest port rzeczny.

Galeria Zdjęć Miasta Ujście[edytuj | edytuj kod]


Zobacz na Mapie[edytuj | edytuj kod]

Wczytywanie mapy...



Powiat Piła